شماره تماس کارخانه جوجه کشی207 : 02133722838

تلفن همراه جهت تماس برای خرید انواع محصولات کارخانه جوجه کشی207: 09123332661
تلفن همراه جهت تماس و خرید انواع محصولات از کارخانه جوجه کشی207: 09123332661 

جوجه کشی مرغ تخم گذار

خانه / دسته‌بندی نشده / جوجه کشی مرغ تخم گذار

چگونگی پرورش مرغ تخمگذار در قفس
به علت مزایای اقتصادی و صرفه اقتصادی امروزه یکی از روش های مقرون به صرفه و کارآمد در پرورش و نگه داری مرغ تخمگذار و حتی جوجه گوشتی و مادرهای گوشتی و تخمگذار نگه داری آنها در قفس می باشد در ایران نیز تقریبا نود درصد مرغ های تخم گذار با این روش پرورش می یابند.

قفس‌های پرورش مرغ تخمگذار چگونه باشند؟

باید جنس قفس طوری باشد که سبک و قابلیت نظافت و ضد عفونی راحتی داشته باشد از لحاظ اندازه هم علاوه بر اینکه مرغ راحت باشد باید از نظر میزان فضای اشغالی به صرفه باشد. در قفس باید طوری باشد که به راحتی باز و بسته شود و همینطور در هنگام واکسیناسیون وقت گیر نباشد در عین حال از فرار مرغ جلوگیری کند. دانخوری و آبخوری نیز باید طوری باشد که در عین راحتی مرغ در استفاده مانع ا ز اصراف آن شود. میله های مشبک کف قفس مرغ باید محکم باشد که وزن مرغ را تحمل کند و طوری طراحی شود که دفع به آسانی از آن عبور کند در عین حال مرغ به راحتی بر آن حرکت کند . شیب کف نی باید مناسب تعبیه شود چون شیب زیاد ممکن است باعث ترک یا شکستن تخم مرغ ها شود و شیب کم موجب کثیف شدن یا شکستن زیر پای مرغ شود.

بلوغ زودهنگام مرغ تخمگذار با نوردهی مناسب

بر خلاف تصور گذشته که تخم گذاری مرغ در بهار می باشد و در زمستان تخم گذار نمی باشند . به تدریج و با پیشرف علم و کسب تجربه مرغداری مدرن به این نتیجه رسید که با تحریک مغز از طریق نور که از راه چشم باعث این تحریک غده های مربوط به اندام جنسی و هورمون می شود که در نهایت موجب بلوغ جنسی مرغ و تولید تخم مرغ می شود.

با این نوردهی هم بر پولت که تحت تاثیر رژیم نوردهی (افزایش یابنده ای) باشند زودتر به تخم می آیند و هم بر مرغ تخم گذار که باعث تخمگذاری در بیست هفتگی تاثیر می گذارد.
مرغدار به راحتی می تواند در فصولی که بازدهی و تخمگذاری کمتری دارد با نوردهی مناسب و پرورش صحیح مرغ ها تولید و درآمد خود را در تمام فصول سال حفظ کند.

نوردهی صحیح در سالن پرورش مرغ تخمگذار چگونه است؟

نوردهی مناسب باید روزانه به طوری که طول مدت نور دهی عوض نشود، هشت ساعت نور و شانزده ساعت تاریکی ( که در تایکی هیچ منفذ نوری نباشد)از سه روزگی تا بیست هفتگی اعمال شود. پس از پنج ماهگی پولت ها باید نوردهی سیزده ساعت شود و تا زمانی که به 14 ساعت برسد هر هفته به مدت نوردهی 15 دقیقه اضافه شود. در نهایت باید در طول دوران تخمگذاری مدت تاریکی ده ساعت و مدت روشنایی چهارده ساعت باشد.
توجه داشته باشید که به هیچ عنوان ساعات روشنائی مرغ تخم گذار در خلال تولید تخم مرغ کاهش نداشته باشد. از سوی دیگر پیادهای احتمالی افزایش زمان روشنائی پدیده های
• پوسته ی نازک تر
• تخم مرغ کمردار
• افزایش مرگ ومیر
را در پی خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس